Mars Hydro 120×60×180 cm Grow Tent – 1680D Light-Proof Tent with High Reflection GrowBox
Tent Size: 120X60X180cm (=4'x2'x5.9′ = 48 "X24 "X71")
- Recommended Culture Lamp: FC4000, SP-3000, TSL-2000
- Recommended ventilation: Complete Ø100mm iFresh Series kit
- Covering a linear area, the best-selling growing tent for vegetative growth, as well as the flowering tent, for beginners with 3 to 4 plants.
Visit Grow tent 120x60x180 cm from Mars Hydro features a stable metal structure to easily support a 50KG load, environmentally-friendly 1680D oxford fabric to prevent light leakage, and highly reflective diamond-shaped Mylar to improve light utilization rates. All these designs aim to provide a controlled growing environment for indoor plants all year round.
In stock

| PRODUCT IDENTIFICATION | |
|---|---|
| Brand | Mars Hydro |
| Product model | MH-120×60×180 |
| Product series | Grow tent 1680D |
| TENT DIMENSIONS | |
| Tent size | 120x60x180cm |
| Observation window(s) | Front panel: 25×25cm |
| Recommended number of pots | 2 - 8 pots |
| Weight | 9 KG |
| TENT SPECIFICATIONS | |
| Equipment | Oxford 1680D fabric with high-reflectivity mylar lining |
| Fabric color | Black |
| LED lighting recommended | TSL2000, FC4000 EVO, SP3000 |
| Recommended air extractor | Ø100mm |
| Recommended humidifier | 5L - 6L |
| Frame | 16 mm diameter steel |
| Doors | Front door (x1) |
| max. supported load | 50 KG |
| Installation area | Indoor |
| PRODUCT GUIDE | |
| User manual | |
| Warranty | See |
Order confirmation
Once your payment has been validated, you will receive a confirmation email. We automatically check available stock. If a product is unavailable, we will contact you to offer you the option of waiting or receiving a refund. Available items are shipped within 1 to 3 business days.
Pre-orders: If the product title is marked “Pre-order,” shipping will generally occur within 2 weeks or according to the ETA provided.
Delivery areas
CHILLROAD delivers Mars Hydro products to the following European countries:
Austria, Belgium, Bulgaria, Croatia, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Greece, Hungary, Ireland, Italy, Latvia, Lithuania, Luxembourg, Malta, Netherlands, Poland, Portugal, Romania, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden.
Shipping and tracking
- Delivery companies: DHL, GLS, DPD, or other reliable couriers (shipping within 24 business hours, except for pre-orders)
- Estimated delivery time: 5 to 15 business days (Germany: 2 to 5 days)
- Tracking: Tracking number sent by email upon shipment
- Shipping costs: Calculated & displayed during checkout (free for orders over €89).
- Multiple packages: Several items may arrive in separate packages.
Modifying an order
Contact us immediately at support@chill-road.com. Once the package has been shipped, any changes may incur additional costs or delays.
Returns and warranty
Consult our dedicated pages:
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

TS Series
FC-E Series
FC EVO Series
SP Series
AD Lite & VG Series
SF Series
G Series
SE Series
Garden Series
Supply Series

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.