Mars Hydro FC3000-EVO Complete Grow Tent Kits | Samsung 300W LED Grow Light+100x100x180cm Indoor Tent+4″ Ventilation System | 6“ Clip-on fan | Max Yield 3.5g/watt
Lighting: FC3000 Samsung EVO LED
Tent: 100 x 100 x 180cm grow tent
Ventilation kits: 4″ iFresh inline fan & carbon filter combo
Other accessories:1 x 6″clip-on fan, 1 x grow room glasses, 1 x ac 80x80cm trellis plant net, 4 x grow bags(5 gallons), 1 x timer(EU Plug), 1 x pruning shears, 2 x corner shelf, 2 x duct filter vent cover,2 x rope hanger.
Why buy this kit?
If you're looking for a bigger, taller space for your 4 plants, this is undoubtedly the best choice. A premium 300W bar-style light with Samsung LED, combined with a 180cm grow box, as well as a 4-inch fan and charcoal filter, offers your plants a better growing environment and higher yields.
🌱Add the "iControl Smart Controller" in the add-on section to control lights, fans, and more-monitor and optimize your growing environment with ease.
🌱Add the "iHub-Pro Power Strip" in the add-on section to control up to 10 devices (lights, fans, clip-on fans, humidifiers, dehumidifiers, etc.) - an all-in-one smart upgrade for your growing setup.
Please note that this set can be shipped separately.
In stock

| PRODUCT IDENTIFICATION | |
|---|---|
| Brand | Mars Hydro |
| Product model | Kit Tente de culture complet (FC3000 EVO-100x100x180) |
| Product series | Kit de Culture Complet FC EVO Series |
| LIGHTING DIMENSIONS | |
| Size | 23.5 x 21.2 x 2.4 inches |
| Weight | 4.5 kg |
| Power cable length | 180cm |
| LIGHTING SPECIFICATIONS | |
| LED type | Samsung LM301H EVO |
| Model | FC3000 EVO |
| series | FC EVO Series |
| Number of LEDs | 896 pieces |
| Light spectrum | Full spectrum: 650-665nm, 2800-3000K, 4800-5000K |
| Growth coverage | 100x100cm |
| Flowering coverage | 90x90cm |
| PPF | 855 μmol/s |
| PPE | 2.85µmol/J |
| Max. yield | 3.5 g/W |
| Power (Watts) | 300W |
| Current (Amps) | 2.535A@AC120V 1.238A@AC240V 1.082A@AC277V |
| Frequency | 50/60Hz |
| Dimmable | 10-100% |
| Service life | Up to 80,000 hours |
| User manual | |
| TENT DIMENSIONS | |
| Tent size | 100x100x180cm |
| Observation window(s) | Front panel: 25×25cm |
| Recommended number of pots | 2 - 9 pots |
| Weight | 9.5 KG |
| TENT SPECIFICATIONS | |
| Model | MH-100×100×180 |
| series | Grow tent 1680D |
| Equipment | Oxford 1680D fabric with high-reflectivity mylar lining |
| Fabric color | Black |
| Recommended humidifier | 5L - 6L |
| Frame | 16 mm diameter steel |
| Doors | Front door (x1) |
| max. supported load | 50 KG |
| Installation area | Interior |
| User manual | |
| VENTILATION SYSTEM DIMENSIONS | |
| Extractor size | 302*163*97 mm |
| Conduit diameter (inlet/outlet) | Ø100mm |
| VENTILATION SYSTEM SPECIFICATIONS | |
| Model | Air extractor iFresh 4″ (Ø100mm) Mars Hydro |
| series | iFresh Smart Series |
| Maximum air flow | 205 CFM (approx. 348 m³/h) |
| Noise level | 26.8 dB(A) |
| Inline fan speed | 3000±10% rpm |
| Speed controller | Manual/Connected (wifi - Bluetooth) |
| Motor type | EC motor |
| Power (Watts) | 27W ±5% |
| Current (Amps) | 0.4(MAX.) |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Static pressure | 347Pa ±10% |
| Waterproofing | IP44 |
| Operating temperature | -20~60℃ (-4~140℉) |
| User manual | |
| PRODUCT GUIDE | |
| Warranty | See |
Order confirmation
Once your payment has been validated, you will receive a confirmation email. We automatically check available stock. If a product is unavailable, we will contact you to offer you the option of waiting or receiving a refund. Available items are shipped within 1 to 3 business days.
Pre-orders: If the product title is marked “Pre-order,” shipping will generally occur within 2 weeks or according to the ETA provided.
Delivery areas
CHILLROAD delivers Mars Hydro products to the following European countries:
Austria, Belgium, Bulgaria, Croatia, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Greece, Hungary, Ireland, Italy, Latvia, Lithuania, Luxembourg, Malta, Netherlands, Poland, Portugal, Romania, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden.
Shipping and tracking
- Delivery companies: DHL, GLS, DPD, or other reliable couriers (shipping within 24 business hours, except for pre-orders)
- Estimated delivery time: 5 to 15 business days (Germany: 2 to 5 days)
- Tracking: Tracking number sent by email upon shipment
- Shipping costs: Calculated & displayed during checkout (free for orders over €89).
- Multiple packages: Several items may arrive in separate packages.
Modifying an order
Contact us immediately at support@chill-road.com. Once the package has been shipped, any changes may incur additional costs or delays.
Returns and warranty
Consult our dedicated pages:
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

TS Series
FC-E Series
FC EVO Series
SP Series
AD Lite & VG Series
SF Series
G Series
SE Series
Garden Series
Supply Series

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.