Mars Hydro TS 600 Complete Grow Tent Kit | 100W LED Grow Light | 60x60x140cm Indoor Grow Tent | 4″ Ventilation System | 6“ Clip-on fan
Lighting TS600 LED
Tent 60 x 60 x 140cm Mars Hydro
Ventilation iFresh extractor Ø100mm (4 inches)
Mars Hydro's TS600 Complete Kit, specially designed for a 60x60cm space and 1-2 plants, perfect for both novice and experienced growers, this all-inclusive kit provides everything needed to grow a thriving garden in a small area.
The package includes :
- Mars Hydro TS600 LED grow light,
- 60 x 60 x 140 cm grow tent,
- 4" in-line fan with speed control,
- 4" charcoal filter,
- 6.5" clip-on fan,
- culture chamber glasses,
- 40x40cm elastic mesh net,
- 3 culture bags (5 gallons),
- timer (EU plug),
- pruning shears,
- corner shelf,
- rope suspension (all sockets are standard European 220V sockets).
In stock

| PRODUCT IDENTIFICATION | |
|---|---|
| Brand | Mars Hydro |
| Product model | Complete grow tent kit (TS600-60x60x140) |
| Product series | TS Series Complete Grow Kit |
| LIGHTING DIMENSIONS | |
| Size | 356*310*36 mm |
| Weight | 1.25 kg |
| Power cable length | 180cm |
| LIGHTING SPECIFICATIONS | |
| LED type | BridgeLux |
| Model | TS600 |
| series | TS Series |
| Number of LEDs | 354 pcs |
| Light spectrum | Full: 650-660nm, 730-735nm, 3000K, 5000K |
| Growth coverage | 70x70cm |
| Flowering coverage | 60x60cm |
| PPF | 190 μmol/s |
| PPE | 2µmol/J |
| Max. yield | 1.8 g/W |
| Power (Watts) | 100W |
| Current (Amps) | 1.293A@AC120V, 0.8126A@AC240V |
| Luminous flux (Lumens) | 14013 lumens ±51% @ 120V AC, 12494 lumens ±51% @ 240V AC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Dimmable | No |
| User manual | |
| TENT DIMENSIONS | |
| Tent size | 60x60x140cm |
| Observation window(s) | Front panel: 25×25cm |
| Recommended number of pots | 1 - 4 pots |
| Weight | 5.8 KG |
| TENT SPECIFICATIONS | |
| Model | MH-60×60×140 |
| series | Grow tent 1680D |
| Equipment | Oxford 1680D fabric with high-reflectivity mylar lining |
| Fabric color | Black |
| Frame | 16 mm diameter steel |
| Doors | Front door (x1) |
| max. supported load | 40 KG |
| Installation area | Interior |
| User manual | |
| VENTILATION SYSTEM DIMENSIONS | |
| Extractor size | 302*163*97 mm |
| Conduit diameter (inlet/outlet) | Ø100mm |
| Duct diameter (filter) | Ø100mm |
| VENTILATION SYSTEM SPECIFICATIONS | |
| Model | Air extractor iFresh 4″ (Ø100mm) Mars Hydro |
| series | iFresh Smart Series |
| Maximum air flow | 205 CFM (approx. 348 m³/h) |
| Max. air flow (filter) | 210 CFM (approx. 357 m³/h) |
| Carbon type(filter) | Australian virgin activated carbon |
| Noise level | 26.8 dB(A) |
| Inline fan speed | 3000±10% rpm |
| Speed controller | Manual/Connected (wifi - Bluetooth) |
| Motor type | EC motor |
| Power (Watts) | 27W ±5% |
| Current (Amps) | 0.4(MAX.) |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Static pressure | 347Pa ±10% |
| Waterproofing | IP44 |
| Operating temperature | -20~60℃ (-4~140℉) |
| User manual | |
| PRODUCT GUIDE | |
| Warranty | See |
Order confirmation
Once your payment has been validated, you will receive a confirmation email. We automatically check available stock. If a product is unavailable, we will contact you to offer you the option of waiting or receiving a refund. Available items are shipped within 1 to 3 business days.
Pre-orders: If the product title is marked “Pre-order,” shipping will generally occur within 2 weeks or according to the ETA provided.
Delivery areas
CHILLROAD delivers Mars Hydro products to the following European countries:
Austria, Belgium, Bulgaria, Croatia, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Greece, Hungary, Ireland, Italy, Latvia, Lithuania, Luxembourg, Malta, Netherlands, Poland, Portugal, Romania, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden.
Shipping and tracking
- Delivery companies: DHL, GLS, DPD, or other reliable couriers (shipping within 24 business hours, except for pre-orders)
- Estimated delivery time: 5 to 15 business days (Germany: 2 to 5 days)
- Tracking: Tracking number sent by email upon shipment
- Shipping costs: Calculated & displayed during checkout (free for orders over €89).
- Multiple packages: Several items may arrive in separate packages.
Modifying an order
Contact us immediately at support@chill-road.com. Once the package has been shipped, any changes may incur additional costs or delays.
Returns and warranty
Consult our dedicated pages:
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

TS Series
FC-E Series
FC EVO Series
SP Series
AD Lite & VG Series
SF Series
G Series
SE Series
Garden Series
Supply Series

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.