Spider Farmer (Ø100mm) 4 Inch Inline Fan 205 CFM with Speed Controller, GGS Controller Compatible
♦ Four operating modes can be selected
♦ Set start & stop times
♦ Set running & standby speeds
♦ On/off control of CO2 device
The package includes :
- 1x Inline fan (Ø100mm),
- 1x speed controller,
- 2x steel brackets.
(GGS controller not included)
In stock
♦ 【Ventilation efficace】 La conception à flux mixte combinée à un moteur EC garantit une véritable efficacité énergétique, avec seulement 27 watts de puissance mais donne un flux d’air puissant jusqu’à 205 CFM, un très faible niveau de bruit ne produit que 26,8 DB, cet extracteur d’air (Ø100mm) est silencieux. Les lames ABS légères et équilibrées réduisent la résistance au flux d’air et ajoutent du flux d’air de 40%.
♦ 【Contrôle efficace des odeurs】 Le filtre à charbon élimine certaines des odeurs les plus indésirables, des odeurs piquantes et des particules des tentes de culture intérieures et des salles de culture hydroponiques.
♦ 【Régulation de la température】 En extrayant l’air chaud généré par les lampes de culture et autres équipements, les ventilateurs en ligne empêchent l’environnement intérieur de devenir trop chaud. Cela permet de maintenir des températures optimales pour la croissance des plantes, évitant ainsi le stress thermique qui peut endommager ou ralentir le développement des plantes.
♦ 【Contrôle de l’humidité】 Un flux d’air approprié facilité par des ventilateurs en ligne aide à réguler les niveaux d’humidité. L’excès d’humidité peut entraîner des problèmes tels que la moisissure, le mildiou et les parasites, qui peuvent nuire aux plantes. Les ventilateurs en ligne contribuent à atténuer ces risques en favorisant les échanges d’air et en réduisant l’accumulation d’humidité.





| PRODUCT IDENTIFICATION | |
|---|---|
| Brand | Spider Farmer |
| Product model | Extracteur d’air 4″ (Ø100mm) Speed controller - Spider Farmer |
| Product series | Inline Fan Speed Controller (RJ12 Port) |
| VENTILATION SYSTEM DIMENSIONS | |
| Conduit diameter (inlet/outlet) | Ø100mm |
| Power cord length | 150 cm |
| VENTILATION SYSTEM SPECIFICATIONS | |
| Maximum air flow | 205 CFM (approx. 348 m³/h) |
| Noise level | 26.8 dB(A) |
| Inline fan speed | 3000±10% rpm |
| Speed controller | Manuel |
| Motor type | EC motor |
| Power (Watts) | 27W ±5% |
| Current (Amps) | 0, 4(MAX.) |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Static pressure | 347Pa ±10% |
| Waterproofing | IP44 |
| Operating temperature | -20~60℃ (-4~140℉) |
| PRODUCT GUIDE | |
| User manual | |
| Warranty | See |
Order confirmation
Once your payment has been validated, you will receive a confirmation email. We automatically check available stock. If a product is unavailable, we will contact you to offer you the option of waiting or receiving a refund. Available items are shipped within 1 to 3 business days.
Pre-orders: If the product title is marked “Pre-order,” shipping will generally occur within 2 weeks or according to the ETA provided.
Delivery areas
CHILLROAD delivers Spider Farmer products to the following European countries:
Austria, Belgium, Bulgaria, Croatia, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Greece, Hungary, Ireland, Italy, Latvia, Lithuania, Luxembourg, Malta, Netherlands, Poland, Portugal, Romania, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden.
Shipping and tracking
- Delivery companies: DHL, GLS, DPD, or other reliable couriers (shipping within 24 business hours, except for pre-orders)
- Estimated delivery time: 4 to 7 business days after processing
- Tracking: Tracking number sent by email upon shipment
- Shipping costs: Calculated & displayed during checkout (free for orders over €89).
- Multiple packages: Several items may arrive in separate packages.
If your tracking number has not been updated for 3 days, please contact us via support@chill-road.com.
Returns and warranty
Consult our dedicated pages:
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

TS Series
FC-E Series
FC EVO Series
SP Series
AD Lite & VG Series
SF Series
G Series
SE Series
Garden Series
Supply Series

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.